ЩО ТАКЕ АЛЕРГІЯ?
Алергія — це прояв підвищеної чутливості імунної системи до окремих речовин, іншими словами – це незвичайна відповідь організму на звичайні для здорових людей подразники , які призводять до хворобливого стану після «першого знайомства» та при повторному контакті з ними. Алергія може бути викликана будь-якою речовиною природного та штучного походження. Алергію називають хворобою ХХІ століття, і не дарма: на алергічні захворювання страждає понад 40% населення планети, і ця цифра невпинно зростає, зокрема і в Україні.
Які речовини найбільш часто провокують розвиток алергічних реакцій?
- пил і кліщі домашнього пилу; пилок рослин; цвілеві гриби; чужорідні білки
- харчові продукти (горіхи, кунжут, морепродукти, яйця, бобові, молоко, злаки, цитрусові, мед)
- бджолина/осина отрута, тваринні продукти (частинки шкіри, шерсть, продукти життєдіяльності тварин)
- продукти хімічної промисловості (пральний порошок, рідини для миття посуду та ін.)
- лікарські препарати (пеніциліни, сульфаніламіди, саліцилати, місцеві анестетики)
- фізичні фактори (тепло, холод, вітер).
Які симптоми свідчать про розвиток алергічної реакції?
- свербіж шкіри
- свербіж в ділянціі очей
- свербіж і рясне виділення рідкого секрету з носа чхання (часте)
- сльозотеча, почервоніння очей і набряклість вік
- кашель
- стискання в грудях
- почервоніння шкіри
- шкірні висипання
- відчуття нестачі повітря, утруднене дихання або задишка
- нудота, блювота
- набряк губ, язика, обличчя, шиї
- оніміння язика
- діарея
Які існують алергічні захворювання шкіри?
Простий контактний дерматит – найпоширеніший тип дерматиту, зумовлений прямим пошкодженням шкіри після одноразового чи багаторазового впливу хімічних речовини з подразнюючими властивостями. Найчастіше уражається шкіра рук, обличчя та шиї. Якщо впливає сильний подразник, може виникати негайна реакція: біль, набряк, пухирі. За постійного впливу слабкого подразника, зокрема води чи мила, реакція може розтягнутися на період від декількох тижнів до декількох місяців та клінічно проявлятися сухістю, свербежем і тріщинами на шкірі.
Алергічний дерматит – другий дуже поширений тип дерматиту. На відміну від контактного дерматиту, причиною пошкодження тканин у цьому випадку є імунологічні механізми. Алергічний дерматит може виникати у будь-якій ділянці тіла. Зазвичай локалізується на обличчі та шиї (від застосування засобів догляду за шкірою, косметики), стегнах та гомілках (від шкарпеток, гумових чобіт, засобів для процедур при виразках на шкірі), ногах (від металів, гуми, шкіри, барвників, клею, антимікотиків), ураження пахв (від дезодорантів)
Екзема - є найбільш поширеним алергічним захворюванням шкіри. Висипка виникає симетрично на шкірі обличчя, верхніх і нижніх кінцівок, супроводжується інтенсивним свербежем. Вогнища ураження мають нечіткі межі, представлені почервонінням й набряком, на тлі яких виникають множинні дрібні вузлики (папули), мікровезикули, точкові ерозії (“серозні кринички”) з вираженим мокнуттям, після засихання якого утворюються серозні кірочки, лущення. За клінічними проявами та перебігом виділяють наступні клінічні форми екземи: справжня (істинна, ідіопатична) екзема; мікробна (паратравматична, варикозна, мікотична, нумулярна) екзема; себорейна екзема; професійна екзема; дитяча екзема.
Атопічний дерматит — це захворювання шкіри, одна із тріади атопічних хвороб, до яких також відносяться бронхіальна астма, алергічні кон'юнктивіт, риніт.
- діатез – найпоширеніший прояв алергії у маленьких дітей, який може спостерігатися майже одразу після народження дитини. Це еритематозно-сквамозна форма атопічного дерматиту, що проявляється висипаннями на щоках і навколо рота, почервоніння шкіри, лущенням, сухістю, тріщинами, супроводжується сильним свербінням. Діатез часто є початком «алергічної кар'єри». Тобто малюки, які страждають у дитинстві від атопічного дерматиту, в майбутньому з великою ймовірністю стають алергіками. Тому дуже важливо при перших проявах алергії вчасно звернутися до кваліфікованого спеціаліста дерматолога (медичний центр «Профімед-VG», м. Тернопіль, вул. Брюкнера 3/3)
- дитяча екзема розвивається на тлі атопії як прояв ексудативної стадії атопічного дерматиту. У цій фазі відбувається формування вогнищ почервоніння, набряку, мокнуття з переважною локалізацією в ділянках щік, лоба, волосистої частини голови, шиї та розгинальних поверхонь кінцівок.
- третя (доросла) фаза атопічного дерматиту, характеризується вираженою сухістю шкіри,потовщенням окремих ділянок шкіри , наявністю множинних кірочок і розчухів., Найчастіше вражається шкіра на згинах колін та ліктів, на повіках, руках, шиї та спині. Пацієнтів турбує виражений свербіж, який часто посилюється вночі. Екзематозні висипання з’являються в період загострення захворювання. Типовим є зв’язок загострень з психоемоційними факторами, нейроендокринними розладами.
Що таке кропив′янка і як вона проявляється у дітей?
Кропив'янка – це захворювання шкіри алергічного характеру, в разі прояву якого на шкірних покривах з'являються пухирі – безпорожнинні висипання блідо-рожевого кольору, подібні до тих, які трапляються при опіках кропивою. Кропив¢янка з'являється вкрай несподівано, і, як правило, починається з сильного свербіння шкіри. Коли хвороба ускладнюється, висипання зливаються і на шкірі виглядають, як великі плями. На цьому етапі може підніматися температура тіла. Якщо кропив’янка з’являється у дітей, через свербіння малюки відчувають дискомфорт і часто плачуть.
Що робити, коли в дитини зявились висипання подібні на опіки кропивою?
- викликати лікаря або самостійно звернутися до кваліфікованого дерматолога (м. Тернопіль, вул. Брюкнера 3/3 медичний центр «Профімед-VG»)
- заспокоїти дитину, не панікувати самим
- дати антигістамінний препарат з тих, що є в аптечці, в дозуванні, яке відповідає вазі і віку дитини
- ретельно контролювати, щоб дитина не чухала запалені ділянки шкіри, оскільки в таких випадках вони ще більше травмуються
Коли висипання на шкірі загрожують життю?
У деяких випадках алергія може привести до виникнення загрозливих для життя алергічних реакцій – набряку Квінке або анафілактичного шоку:
- Набряк Квінке – характеризується набряками в області обличчя і шиї, що наростають протягом кількох годин. При генералізованому поширенні запалення переходить на слизові та спричинює набряк язика, неба і гортані, що може привести до задухи. У важких випадках можливий набряк головного мозку.
- Анафілактичний шок –дана алергічна реакція розвивається гостро, з порушенням гемодинаміки, недостатністю кровообігу і гіпоксією у всіх життєво важливих органах. Шкірні покриви стають блідими, покриваються холодним, липким потом, відзначається утруднення ковтання і мови, запаморочення, втрата свідомості.
Як встановити, що у вас алергічне захворювання шкіри?
Для кожного алергічного захворювання шкіри характерні свої симптоми. У разі виявлення алергічного захворювання точність встановлення діагнозу у 90 % випадків залежать від правильно зібраного анамнезу та опитування пацієнта. Відтак головне правило, якщо у вас раптово з’явилися висипання на шкірі, варто звернутися до кваліфікованого лікаря дерматолога (медичний центр «Профімед-VG», м. Тернопіль, вул. Брюкнера 3/3)
При первинному огляді лікар дерматолог МЦ «Профімед-VG» оглядає місце ураження, встановлює анамнез, якщо потрібно призначає додаткові аналізи. При необхідності призначаються наступні методи діагностики:
- Шкірні проби методом прик-тесту — для визначення причинних алергенів. Це безкровний метод. Використовуються одноразові ланцети. Дозволено з 5-ти річного віку.
- Визначення специфічних антитіл IgE. Такі аналізи на антитіла, відповідають за розвиток алергії , теж встановлюють групу причинних алергенів, але не мають вікових обмежень. Метод дуже чутливий. Для проведення таких аналізів потрібно здати кров з вени.
- Елімінаційні тести. Якщо контакт з алергеном постійний , то для підтвердження того, що конкретний алерген викликає клінічні прояви алергії, використовують елімінаційні тести. Елімінація- це видалення алергену. Наприклад, елімінаційна дієта.
Як лікують алергію?
Є три основних принципи лікування алергії :
- Припинення контакту з алергеном (елімінаційні заходи);
- Медикаментозне усунення симптомів алергічного захворювання;
- Немедикаментозне усунення симптомів алергічного захворювання шляхом проведення специфічної імунотерапії з алергенами (АСІТ). Принцип СІТ полягає у введенні хворому причинних алергенів, починаючи з дуже низьких доз, що не викликають клінічних проявів захворювання, з поступовим збільшенням дози і інтервалу між введеннями алергенів. СІТ є єдиним методом, що може зупинити алергію, або зменшити її прояви.
Не займайтесь самолікуванням! Лише кваліфікований лікар може правильно встановити діагноз і призначити відповідне лікування, враховуючи загальний стан пацієнта, наявність супутніх захворювань та ризик розвитку можливих ускладнень (медичний центр «Профімед-VG», м. Тернопіль, вул. Брюкнера 3/3).
Як проводити профілактику алергії?
Профілактика алергії заснована на запобіганні контакту з алергеном:
- У період бурхливого цвітіння трав і дерев виходьте на вулицю якомога рідше, виключіть поїздки на природу і пікніки.
- Сануйте носові ходи сольовими розчинами, які очистять слизову від алергенів.
- Зведіть до мінімуму контакт з побутовими алергенами: приберіть «речі-пилозбірники» – килими, м’які іграшки, об’ємні штори і т.д.; використовуйте спеціальні захисні чохли для матраців, подушок і ковдр; замініть пір’яні подушки на синтетичні (гіпоалергенні); не рідше 1 разу на тиждень проводьте вологе прибирання.
- Використовуйте фільтри для очищення повітря.
- Доглядайте за шкірою: зволожувальні засоби є незамінними засобами при алергічних реакціях шкіри.
- Дотримуйтеся збалансованого харчування з обмеженням вживання продуктів, які є алергенами.
- Не заводьте домашніх тварин. У деяких випадках навіть корм для рибок є сильним алергеном.
- Відмовтеся від куріння