Які хвороби шкіри є заразними?
Короста — заразне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербінням та розчухами.
- Збудник корости — кліщ, який паразитує у верхніх шарах шкіри, носієм якого є тільки людина. Цей кліщ дуже маленьких розмірів і практично непомітний.
- Основний шлях поширення хвороби — сімейно-побутовий. Це може відбутися у разі безпосереднього контакту з хворою людиною (рукостискання) або через речі, якими користувався хворий (постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки, гроші тощо).
- через 3-7 днів після контакту, у людини з'являються висипання між пальцями, на бічних поверхнях пальців, верхніх кінцівках і передньобокових частинах тулуба, що нагадують дрібні вузлики, пухирці. Відзначається нестерпний свербіж, що посилюється у вечірній і нічний час. На шкірі видно коростяні ходи у вигляді лінійних запалених ділянок.
- Профілактика: уникати контакту з хворими або їхніми речами
Педикульоз – ураження вошами окремих ділянок шкіри, вкритих волоссям, переважно голови
- Профілактика: тримати волосся у чистоті. Користуватися індивідуальним гребінцем чи рушником
Грибкові захворювання – це заразні захворювання, причиною яких є патогенні грибки різних видів.
- Джерелом захворювань є хвора людина або хвора тварина. Зараження може відбуватися при безпосередньому контакті, а також через предмети особистого користування.
- Грибки можуть уражати всі шари шкіри, а також її придатки: волосся і нігті.
Які є найпоширеніші грибкові хвороби шкіри?
Дерматофітія ступнів
- Збудниками є грибки родів Epidermophyton. Захворювання має хронічний перебіг.
- Уражується шкіра склепіння стоп, міжпальцевих складок, можуть уражатися нігтьові пластинки.
- Епідермофітія стоп може проявлятися у вигляді лущення, попрілостей і тріщин шкіри міжпальцевих проміжків, висипання пухирців з товстим роговим покриттям. Вміст пухирців — прозора рідина. При приєднанні вторинної інфекції вміст стає гнійним. Прориваючись, пухирці утворюють ерозії, оточені валиком з відшарованого епідермісу (верхнього шару шкіри).
- Суб’єктивно — свербіж у вогнищах ураження.
Пахова дерматофітія
- Збудник — Epidermophytum floccosum. Частіше хворіють чоловіки і люди з надлишковою масою тіла.
- Типова локалізація — шкіра пахових і міжсідничної складок, під молочними залозами, рідше — пахвові ямки.
- Вогнища ураження являють собою чітко обмежені яскраво-рожеві запальні плями округлої форми, межі плям — у вигляді валика яскравішого кольору. У центрі плям шкіра лущиться.
- Суб’єктивно — сверблячка у вогнищах ураження.
Мікроспорія гладкої шкіри
- Збудник — Microsporum canis. Основне джерело зараження — хворі на мікроспорію кошенята, рідше дорослі кішки і собаки. У 85% випадків людина заражається при безпосередньому контакті з хворою твариною, і значно рідше (5-8% випадків) зараження відбувається при контакті з людиною.
- Клінічна картина: на гладенькій шкірі різних ділянок тіла з’являються поодинокі чи множинні рожеві плями, що лущаться, оточені валиками застійно-червоного кольору. На поверхні валика з’являються дрібні пухирці і лусочки. Одна пляма може розміщуватися в іншій (концентричні кола). У 85-90% випадків у пацієнта уражається пушкове волосся.
- Суб’єктивно — можна спостерігати незначну сверблячку на місцях висипань.
Які бувають і чим небезпечні грибкові хвороби волосистої частини голови?
Особливо небезпечними є грибкові захворювання, які супроводжуються ураженням не лише шкіри, але і волосся, що становить велику проблему серед дітей, особливо дівчаток, оскільки наслідком може бути випадіння волосся, розвиток алопеції, рубцювання шкіри і унеможливлення подальшого росту волосся на зарубцьованих ділянках, у першу чергу на ділянці волосистої частини голови
Мікроспорія волосистої частини голови (стригучий лишай).
- Збудник — Microsporum ferrugineum.
- Джерело захворювання — хвора на мікроспорію людина. Зараження відбувається при безпосередньому контакті з хворим або через його предмети особистої гігієни.
- Клінічна картина: на волосистій частині голови виникають вогнища облисіння округлої форми, що можуть бути поодинокими, множинними, можуть зливатися. Волосини у вогнищах обламуються на висоті 6-8 мм над поверхнею шкіри. Шкіра рожевого кольору лущиться, з’являються пухирці та кірочки.
- Захворювання може супроводжуватися легкою сверблячкою.
Трихофітія волосистої частини голови.
- Джерело зараження — хвора на трихофітію людина.
- Зараження відбувається при безпосередньому контакті з хворим або через предмети особистої гігієни.
- Захворювання частіше спостерігається в дітей шкільного віку.
- Вогнища мають нечіткі, розпливчасті межі, слабко виражене запалення на поверхні і лущення у вигляді сріблястих лусочок. Волосся у вогнищах ураження частково обламане на висоті 1-2 мм над поверхнею шкіри. Може бути легка сверблячка.
Які ознаки грибкових захворювань нігтів?
Оніхомікози – це хвороби нігтів, спричинені грибками різних видів.
- Залежно від цього можуть уражуватись або одиничні нігтьові пластинки, або всі пластинки на кистях і стопах.
- Процес може починатися з вільного краю чи з боку нігтьового валика; нігтьова пластинка різко потовщується, жовтіє, деформується, кришиться з краю.
При будь-якій зміні нігтьових пластинок одразу необхідно одразу звернутися до дерматолога (медичний центр «ПРОФІМЕД-VG» м. Тернопіль, вул. Брюкнера 3/3).
Що таке кандидоз?
Кандидомікози — грибкові захворювання, спричинені грибками роду Candida. Грибки цього роду відносять до умовно патогенних організмів.
- Джерелом інфікування може бути хвора на кандидоз людина.
- Клінічні прояви кандидозу різноманітні та залежать від місця прояву. На слизових оболонках — це поверхневі ерозії яскраво-рожевого кольору, покриті нальотом, який нагадує молоко, що скипілося (пліснявка). Шкіра уражується найчастіше навколо природних отворів і в складках, де спостерігається мацерація й відшарування епідермісу у вигляді валика. Ураження шкіри і слизових оболонок супроводжується відчуттям сильного печіння і свербежу.
- При ураженні нігтя, нігтьова пластинка стає коричнуватою, горбкуватою, стоншується, може відшаровуватися з вільного краю. Характерним є ураження навколонігтьового валика: він набряклий, набуває застійно-червоного кольору. При натисненні на запалений валик, виділяється крапелька гною.
Де в Тернополі лікують грибкові хвороби шкіри, волосся, нігтів?
При виявленні будь-яких з вищеперерахованих ознак не займайтесь самолікуванням!
З боку пацієнта необхідне розуміння, що ті лікарські засоби, які допомогли Вашим знайомим чи близьким при лікуванні грибків шкіри, не завжди відповідають стану, який наявний у Вас.
Окрім цього при некоректному використанні препаратів (як місцевих так і системних), а саме – неправильно підібрані дози та тривалість лікування, може виникати резистентність (стійкість) грибкової інфекції до діючої речовини медикаменту, що в подальшому утруднює, подовжує, а подекуди і унеможливлює процес лікування.
Тому при виявленні будь-яких ознак грибкових захворювань на шкірі, нігтях або волоссі одразу звертайтеся до кваліфікованого лікаря дерматолога (медичний центр «ПРОФІМЕД-VG» м. Тернопіль, вул. Брюкнера 3/3).
Як лікують грибкові хвороби шкіри в Тернополі в медичному центрі «Профімед-VG»?
В залежності від форми та виду грибкової інфекції застосовують місцеву та системну терапію протигрибковими препаратами. Тактику лікування підбирає кваліфікований лікар дерматолог в індивідуальному порядку, враховуючи форму захворювання, її складність, стан хворого, наявність супутньої патології та можливі ускладнення.
Що рекомендують лікарі дерматологи медичного центру «Профімед-VG», щоб запобігти зараженню грибковими інфекціями шкіри, волосся, нігтів?
Профілактика грибкових інфекцій полягає в дотриманні декількох простих правил:
- Підтримка особистої гігієни, особливо при відвідуванні громадських місць дозвілля та спорту
- Догляд за нігтями і шкірою стоп. Не потрібно стригти нігті дуже коротко, але і не слід їх надмірно відрощувати.
- Носіння правильного, якісного взуття, що не здавлює ногу і не муляє.
- При раніше перенесеному мікозі необхідно за призначенням лікаря застосовувати протигрибкові засоби для профілактики.
- Щоб уникнути зараження мікозом, що передається від тварин, важливо уникати контактів з вуличними тваринами.